Únor 2014

chlapec v pruhovaném pyžamu

19. února 2014 v 20:02 | Aurora |  recenze
wikipediaThe Boy in the Striped Pyjamas (Chlapec v pruhovaném pyžamu) - John Boyne
Opět se mi potvrdilo, že pravděpodobnost plnění úkolů se u mě zvyšuje s jejich oficiálností. Proto jsem se rozhodla si tenhle rok oficiálně zapsat "goodreads challenge" na 80 knih. Samozřejmě bych chtěla raději překonat tu stovku, ale snažím se být realistická. Nicméně, dnes ráno - asi tak v jedenáct - jsem začla číst J. Boyneovu knihu "The Boy in the Striped Pyjamas". Dočetla jsem ji s krátkými přestávkami asi po čtyřech hodinách. Není to nijak dlouhá kniha a už vůbec ne intelektuálně namáhavá. Emočně je za to naprosto vyčerpávající. Pořád to ještě tak nějak zpracovávám.

Kniha je zasazena do období druhé světové války, konkrétněji se pak zaměřuje na tématiku holocaustu. Její výjimečnost spočívá v tom, že je vyprávěna z pohledu devítiletého chlapce Bruna, syna německého vysokopostaveného vojáka. Ale ne, že by byla kniha napsaná v ich formě, toho se autor vyvaroval.
Příběh začíná v okamžiku, kdy se má Bruno se svou sestrou Gretel, které říká Ztracený Případ, a matkou a otcem přestěhovat z Berlína do Auschwitzu. Bruno nemá ponětí o tom, co vlastně dělá jeho otec, natož pak kdo je Adolf Hitler. Jediné co ho zajímá je odloučení od jeho třech nejlepších přátel na celý život. Jejich jména samozřejmě záhy zapomene.