beyond reality

26. října 2012 v 14:28 | Aurora |  praha
galerierudolfinum
Před pár dny jsme se s několika přáteli rozhodli podívat na výstavu "Beyond reality - British painting today".
Výstava probíhá od začátku října až do konce prosince (30.12.) v pražské galerii Rudolfinum. Plné vstupné je 140 Kč, my jsme jako studenti šli za 90 Kč. Celá expozice je vymyšlena přímo pro prostory galerie. Jde o dvanáct současných britských malířů a jejich obrazy z posledního desetiletí, někdy vytvořené přímo pro tuto událost. Jediná výjimka v tomto ohledu je Hynek Martinec - čech trvale žijící a tvořící v Londýně.

Jeho obrazy také výstava začíná. Konkrétně několika z portrétů jeho partnerky Zuzany patřících do série, která by měla po dokončení čítat kolem třiceti obrazů. Větši obrazů je velkoformátová - a tím nemyslím formát A1, ale třeba dva na tři metry a podobně. Najde se zde pár výjimek, ale o nich až za chvilku.


Výstava je rozdělena do dvou částí. První, začínající Martincovými obrazy Zuzany, se zaměřují hlavně na fotografický realismus, přiznaně vycházejí z fotek. Dále zde najdete obrazy Damiena Hirsta, Jonathana Wateridge, Bena Johsona, Keithe Tysona, Jasona Brookse a Marie Harnett. Wateridge zachycuje hlavně výjevy z každodenního života, většinou s melancholickým podtextem, někdy až do depresivna. Johson zase maluje spíše budovy, ať už interiér či exteriér, hodně si dává záležet na perspektivě a na detailech. Brooks se, stejně jako Martinec, zabýval portréty a lidským tělem. Z Tysonovi tvorby můžete vidět sbírku maleb mraků, barevných i černobílých, velkých i malých. A Harnettina tvorba zde zase tvoří onu výjimku, deset (dvanáct) malých kreseb tužkou, inspirovaných filmem Velký Gatsby.

Druhá část výstavy je zase více iluzivní a navazuje na renesanční dědictví nebo klasické malby z devatenáctého století. Zde už je méně umělců, konkrétně Glenn Brown, Ged Quinn, Matthew Weir a taky Jane a Dinos Chapmanovi. Brown často přetváří jiná díla až do groteskně vypadajích obrazů, navazuje na historické události. Quinn se zaměřuje hlavně na venkovní prostranství, kde pracuje s detaily a iluzemi. Weir si spíše hraje se smrtí, barvami a kontrasty. A bratři Chapmanovi celou expoici uzavírali svými kontroverzními malbami, ale i sochami, a zároveň jsou autory úvodního obrazu na pozvánce (viz nahoře).

Mě osobně nejvíce zaujala tvorba Marie Harnett, Bena Johsona, Geda Quinna a bratrů Chapmanových - tahle čtveřice (resp. pětice) se mi opravdu do vkusu trefila nejvíce. Můžu vám teda jedině doporučit se na téhle výstavě stavit, pokud máte možnost a zajímáte se o umění.

Hezký den!

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Agrondonsornom Agrondonsornom | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 3:34 | Reagovat

Four to five portions of this liquid must be consumed per week to have the desired result.  Thus, if the muscles in the penile area are relaxed, more blood will enter the penis and a harder erection will occur.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.